صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی > پیوند اعضا > تاریخچه 

» تاریخچه اهداء عضو در ایران

تاريخچه پيوند اعضاء از مرگ مغزي در ايران به قبل از انقلاب و حدود 50 سال پيش بر مي گردد، همگام با توسعه چشمگيري که بعد از انقلاب در زمينه پيوند کليه صورت گرفت، متخصصين و مسئولين براي ايجاد زمينه مناسب جهت پذيرش عمومي،کسب فتاوي و تصويب قوانين لازم جهت استفاده از اعضاء مبتلايان مرگ مغزي تلاش نمودند . همچنان که بعد از استفتاء از حضرت امام خميني (ره ) و کسب اجازه و بنا بر فرمايش ايشان " بر فرض مذکور چنانچه حيات انسان ديگري متوقف بر اين باشد با اجازه صاحب قلب يا کبد و امثال ٱن جايز است " بصورت موردي پيوندهاي قلب ،کليه وکبد مبتلايان مرگ مغزي در شيراز و بيمارستان هاي شريعتي، امام خميني (ره ) و سينا وابسته به دانشگاه علوم پزشکي تهران صورت گرفت.  درسال 1372 لايحه اجازه پيوند اعضاي بدن فوت شدگان در موارد خاص تقديم مجلس گرديد ولي به تصويب نرسيد، تا اينکه در پي فتاوي روحانيون و علماي عظام مبني بر مجاز بودن اين امر بر اساس نياز جامعه فعلي، مجلس شوراي اسلامي نيز طرح پيوند اعضاء از مرگ مغزي را در آبان ماه 1378 به تصويب مقدماتي و در 17 فروردين ماه 1379 در مجلس ششم مطرح و به تصويب نهايي رساند اما با مسکوت ماندن اعلام نظر شوراي نگهبان در مهلت قانوني با تاخير و در تاريخ 24 خرداد سال 1379 طبق مقررات بعنوان قانون توسط رياست مجلس ابلاغ گرديد.

درسال 1379 پروتکل مرگ مغزي به دستور وزير بهداشت، درمان وآموزش پزشکي تدوين و ابلاغ گرديد. بعد از تصويب قانون ،  آيين نامه اجرايي اين قانون تنظيم شد که در جلسات متعدد کارشناسي و بعد از مراجعات مکرر به مراجع ذيصلاح در تاريخ 25 ارديبهشت سال 1381 در هيئت دولت تصويب گرديد. در طي فاصله تصويب قانون و آيين نامه اجرايي آن، بنا به حکم وزير بهداشت ، درمان وآموزش پزشکي و با همکاري مرکز مديريت پيوند و دانشگاه علوم پزشکي تهران در بيمارسنتان امام خميني تهران طرح پايلوت پيوند از جسد به اجرا در آمد .

همچنين در همان زمان در دانشگاه علوم پزشکي شيراز فراهم آوري عضو از کاداور و پيوند کبد وکليه که از سال 1372 توسط دکتر سيد علي ملک حسيني آغاز گرديده بود با سرعت بيشتري به فعاليت خود ادامه داد. با تصويب آيين نامه اجرايي قانون " پيوند اعضاي بيماران فوت شده يا بيماراني که مرگ مغزي آنها مسلم است " زمينه توسعه آن فراهم و در سال 1381 شبکه فراهم آوري اعضاي پيوندي ايران طراحي و به تدريج اجزاي آن در تهران و شهرستان ها شکل گرفت و در سال 1382 با اعلام آيين نامه در اجلاس روساي دانشگاه هاي علوم پزشکي و تصويب قطعنامه هايي در رابطه با همکاري دانشگاه ها و ايجاد واحد شناسايي مرگ مغزي و واحدهاي فراهم آوري اعضاء پيوندي ،زمينه براي توسعه کشوري و انسجام آن فراهم گرديد.

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
  نظر سنجی آمار بازدیدکنندگان   
آیا از نحوه نوبت دهی کلینیک ها به صورت غیر حضوری رضایت دارید؟

بله کاملا راضی هستم
نسبتأ خوب است
خیر اصلا رضایت ندارم

 

 

 بازدید این صفحه : 1548
 بازدید امروز : 344
 کل بازدید : 683867
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/9063

 

 

 

آدرس:رفسنجان-بلوار امام علی(ع)- سازمان مرکزی 

 تلفن:42-03434280038 نمابر:3-03434280071 ایمیل:info@rums.ac.ir

 طراحی و اجراء مدیریت آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
تمام تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان می باشد

Copyright © 2011 www.rums.ac.ir - All rights reserved